2016-2017 BOARD OF DIRECTORS

Name Role Province On Board Since
Henry Scheil President AB 2009
Judi Enns Bradette ON 2015
Guy Côté QC 2015
Gail Donohue BC 2014
Joel Sanders ON 2014
Margie Schuett AB 2016
Shelby Harding Athlete Council Chair BC

 

AQUATIC FEDERATIONS REPRESENTATIVES

Name Role Province
Dr Margo Mountjoy FINA Bureau member, FINA Medical Commission member ON
Lisa Schott FINA TSSC member AB
Lilianne Grenier UANA representative QC
Erika Lindner UANA representative ON

 

COMMITTEES

HP PROGRAMMING STREAM

Name Role
Judi Enns Bradette Chair

 

Competitions Committee

Name Role
Karen Seymour Chair
Chris Hampshire
Erika Lindner
Audrey Sribney
Annie Smith
Jadine Cleary
Judi Enns Bradette Board Liaison
Stéphane Côté Resource

 

Hall of Fame / Historical Committee

Name Role
Pat McCann Chair
Jennifer Luzia
Lorna Proudfoot
Janice McLaughlin
Vacant
Judi Enns Bradette Board Liaison
Vivianne Slade Resource

FINANCE COMMITTEE

Name Role
Joel Sanders Chair
Lorna Proudfoot
Judi Enns Bradette
Henry Scheil
Shelby Harding
Audrey Frey Resource

 

Fund Development Committee

Name Role
Joel Sanders Chair
Louise Newburry
Margie Schuett
Sheilagh Croxon
Shelby Harding
Henry Scheil Board Liaison
Jackie Buckingham Resource

 

Membership Structure and Fees task Force

Name Role
Joel Sanders Chair
Jennifer Luzia
Diane Lachapelle / Mary Dwyer
Annie Smith
Kathleen Reynolds
Suzanne Hohmann
Desiree Vanderwel
Jaimie Earley
Henry Scheil Board Liaison
Jackie Buckingham Resource

COACHING LEADERSHIP AND TECHNICAL COMMITTEE

Name Role
Gail Donohue Chair & Board Rep
Sheilagh Croxon
Sylvie Fréchette
Khadija Cutcher
Sherry Robertson
Jackie Buckingham
Meng Chen
Vacant
Jadine Cleary Resource

 

LTAD TASK FORCE

Several Working Groups include more members

Name Role
Jennifer Langlois Chair
• Each Province has a member
• Several Working Groups include more members

EXTERNAL RELATIONS COMMITTEE

Name Role
Lisa Schott Chair
Louise Kennedy
Meng Chen
Margo Mountjoy
Jackie Buckingham
Jadine Cleary Resource

 

International Judges Sub-Committee

Name Role
Louise Kennedy Chair
Dot Padget
Diane van der Pol
Lisa Schott
Jadine Cleary Resource

 

National Officials Committee

Name Role
Nancy Reed Chair
Lynda Furniss
Josée Daudelin
Lianna Sottile
Penny Hermann
Vacant
Vivianne Slade Resource

NOMINATING / GOVERNANCE COMMITTEE

Name Role
Henry Scheil Chair
Shannon Higgins
AnMarie Rochford
VACANT
Shelby Harding
Jackie Buckingham Resource

 

Rules Committee

Name Role
Karen Land Chair
Chris Hampshire
Karen Seymour (or designate)
Jennifer Koptie
Audrey Sribney
Lorna Proudfoot Board Liaison
Jadine Cleary Resource

HUMAN RESOURCES COMMITTEE

Name Role
Judi Enns Bradette Chair
Lorna Proudfoot
Jackie Buckingham Resource

ATHLETE COUNCIL (AC)

The Athlete Council serves as a source of athletes’ opinions. They advise the Synchro Canada Board of Directors and other committees with regard to current or proposed policies and programs.  They actively solicit the opinions and ideas of all Synchro Canada athletes and strive to represent their interests and concerns fairly, equitably and professionally.

The Athlete Council is an open forum where athletes may share and develop information and programs related to synchronized swimmers in Canada.  They ensure issues of interest and concern are adequately communicated to athletes in the community and pursue the development and maintenance of processes and procedures which define and secure athlete rights.

Name Role
Shelby Harding Chair
Jacqueline Simoneau Co-Chair
Samantha Lankmayr Western Representative
Katie McLeod Eastern Representative
Vacant Atlantic Representative
Samantha Nealon Centre of Excellence Representative
Rebecca Maule Centre of Excellence Representative
Gabriella Brisson Centre of Excellence Representative

RISK MANAGEMENT COMMITTEE (to come)

Name Role
Guy Côté Chair